DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA
wydatki na kulturę w 2023 r.
11 442 622 zł
+5,29%
do roku 2022
jarocin festiwal
Działo się...
HISTORIA FESTIWALU
W czerwcu 1970 r. w Jarocinie odbyła się pierwsza edycja Wielkopolskich Rytmów Młodych. Był to lokalny przegląd młodych kapel zorganizowany siłami miejscowych animatorów kultury, jednak już w ciągu dekady stał się imprezą muzyczną znaną w całym kraju. W Jarocinie gościli wtedy między innymi Niebiesko-Czarni, Anawa, Ada Rusowicz czy Kasa Chorych.
Kolejna dekada – lata 80. XX wieku to czas największego rozkwitu festiwalu, który wówczas przybiera nazwę Festiwalu Muzyków Rockowych. Jarocin stał się najważniejszym miejscem dla fanów polskiej muzyki alternatywnej. Tu spotykali się młodzi z całego kraju, by posłuchać piosenek, które nie były nadawane w audycjach radiowych i o których nie mówiło się w oficjalnych mediach komunistycznych. Dla młodzieży lat 80. Jarocin był, wyjątkową w PRL-u, przestrzenią wolności. Młode pokolenie buntowników, zgrupowanych w różnych subkulturach, przyjeżdżało do Jarocina, by przez chwilę poczuć atmosferę luzu, tolerancji i wolności.
Każdego roku blisko 20-tysięczna publiczność mogła oklaskiwać debiutujące zespoły, które do dziś zajmują ważne miejsce w historii rocka w Polsce. Siekiera, Dżem, TSA, Dezerter, KAT, Kult, Armia to zaledwie kilka kapel, które wyznaczały poziom artystyczny festiwalu. Ostatnia edycja wydarzenia w XX wieku miała miejsce w 1994 r.
Od 2005 r. Jarocin Festiwal na nowo znalazł się w kalendarzu ważnych muzycznych wydarzeń na polskim rynku muzycznym. Każdego lata do Jarocina zjeżdżają fani muzyki, odnajdując na scenie udany mariaż uznanych gwiazd rocka z debiutantami. Bogatą historię jarocińskich festiwali prezentuje wystawa w multimedialnym muzeum – Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie.
JAROCIN FESTIWAL 2023
13-16.07.2023 r.
Jarocin Festiwal w 2023 roku to 36 artystów i artystek, 3 dni pełne koncertów, 2 sceny, jubileusze, goście specjalni, Jarocińskie Rytmy Młodych i liczne wydarzenia towarzyszące. Legendarne święto muzyki gitarowej ponownie przeszło do historii.
Soulfly, Agnieszka Chylińska, Nosowska, Tomek Lipiński + Goście, Zalewski śpiewa Niemena, T.Love, Lech Janerka, Renata Przemyk, Moskwa, Strachy na Lachy, Proletaryat, Voo Voo, Ga Ga Zielone Żabki, Luxtorpeda, WaluśKraksaKryzys, Myslovitz, Rita Pax, Fisz Emade Tworzywo, Closterkeller, Big Cyc, Żurkowski, Anieli, The Bullseyes, Masala Soundsystem, Masturbator, Wrona, Izzy & the Black Trees, Baika, Cinemon, Carnal, Happy Pills, 1125, Lock Down, Blues Monkey, STORO, Stahoo – to artyści i artystki, których koncerty wielopokoleniowa publiczność zgromadzona w Jarocinie usłyszała w 2023 roku.
Jarocin Festiwal to najlepsza polska muzyka, niepowtarzalna atmosfera i wreszcie kultowe miejsce, w którym pierwsze kroki stawiają legendy. Dla muzyków koncerty w Jarocinie mają szczególne, a czasem nawet bardzo symboliczne znaczenie. Tutaj zaczęła się historia wielu z nich, dlatego i w tym roku w programie festiwalu nie zabrakło jubileuszy, gości specjalnych i muzycznych niespodzianek. Moskwa zagrała koncert z okazji 40-lecia, z kolei Closterkeller i Big Cyc świętowali 35 lat na scenie, Tomek Lipiński pierwszego dnia wydarzenia zagrał specjalny benefis, a z artystą na scenie wystąpili zaproszeni goście: Muniek Staszczyk, Czesław Mozil, Vienio & Pelson.
Drugi dzień Jarocin Festiwalu był naprawdę gorący. Oprócz ponad 30-stopniowego upału, ogień towarzyszył artystom też na scenie. Sobotnie koncerty zostały zdominowane przez wyjątkowe artystki i silne kobiece osobowości: Nosowską, Renatę Przemyk i Anję Orthodox. Niezwykłą niespodziankę dla swoich fanów przygotował obchodzący 35-lecie zespół Big Cyc. Z tej okazji nagrodą w urodzinowym konkursie było spotkanie z artystami. – To były niewiarygodnie gorące urodziny. Byliście niesamowici! – tymi słowami zespół podsumował swój występ w Jarocinie. Drugi dzień wydarzenia zakończył koncert legendy metalu, amerykańskiej grupy Soulfly.
Zespół Proletaryat zadebiutował w 1988 roku, a już rok później muzycy zagrali na jarocińskiej scenie, zdobywając Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy. Grupa nie kryła radości z powrotu na festiwalową scenę po wielu latach. Podczas koncertu Tomasz Olejnik powrócił wspomnieniami do ubiegłych lat, tym samym ze sceny popłynęło ważne przesłanie: – To miejsce było kiedyś miejscem kultowym, zjeżdżali się tutaj ludzie z całego kraju, żeby mówić o istotnych sprawach. Myślę, że festiwal w końcu tę tradycję odzyskał. To miejsce pachnie swobodą myślenia.
Od premiery albumu Zalewski śpiewa Niemena minęło 5 lat, a projekt wciąż zachwyca. Zalewski uznał, że to dobry moment na powrót do utworów Czesława Niemena. Oprócz artysty na scenie pojawiły się także siostry Paulina i Natalia Przybysz. Ten koncert zakończył trzydniowy festiwal, chociaż Krzysztof Zalewski w Jarocinie wystąpił aż trzykrotnie. Artysta wystąpił w hołdzie Jackowi Szymkiewiczowi podczas koncertu finałowego Jarocińskich Rytmów Młodych Budyń jest wszędzie oraz pojawił się gościnnie z zespołem Carnal na małej scenie.
Również Paulina Przybysz na jarocińskiej scenie pojawiła się nie jeden raz. Rita Pax to projekt, który powstał z inspiracji rockiem lat 60., psychodelią i soulem – unowocześnionych i przefiltrowanych przez wrażliwość muzyków. W Jarocinie Paulina Przybysz wraz z zespołem zagrała utwory z płyty Piękno. Tribute To Breakout, upamiętniając w ten sposób kultową grupę.
Organizatorzy festiwalu przygotowali niespodziankę dla wszystkich, którzy w tym roku nie mogli dotrzeć na wydarzenie. I tak przez 3 dni wydarzenia wybrane utwory Krzysztofa Zalewskiego, Proletaryat, Voo Voo, Closterkeller, Renaty Przemyk, Tomka Lipińskiego, Strachy na Lachy były transmitowane na żywo w mediach społecznościowych wydarzenia!
W tym roku do Jarocińskich Rytmów Młodych przyszła rekordowa liczba blisko 400 zgłoszeń, ale... zwycięzca był tylko jeden. To grupa Sad Smiles wystąpiła 16 lipca na dużej scenie, otwierając tym samym kolejny dzień festiwalowej zabawy! Wyróżnienie trafiło również do zespołu Francis Tuan.
Ogień muzycznych emocji powróci na najstarszy polski festiwal rockowy 18-21 lipca 2024 r. To wtedy artyści i artystki z kręgu rocka, punk rocka i muzyki alternatywnej ponownie zagrają przed wielotysięczną publicznością na słynnych boiskach przy ul. Maratońskiej.
Organizatorem festiwalu jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Jarocinie, a mecenasem Gmina Jarocin. Partnerzy festiwalu to: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin oraz Spichlerz Polskiego Rocka. Partnerzy medialni: Antyradio, „Gazeta Wyborcza”, „Teraz Rock”, „Gazeta Jarocińska”, cgm.pl i Interia.
Zobaczcie to jeszcze raz!
JAROCIN FESTIWAL 2023 - imprezy towarzyszące
13-16.07.2023 r.
Jarocin Festiwal to nie tylko wyjątkowe koncerty, ale też wydarzenia organizowane przez jarocińskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Spichlerz Polskiego Rocka przygotował w swoich przestrzeniach wystawę stałą prezentującą ponad pięćdziesięcioletnią historię polskiego rocka oraz spotkania z artystami. Na festiwalowiczów czekała także giełda winylowa, czyli czterodniowa edycja Poznańskiej Giełdy Fonograficznej. W programie imprez towarzyszących znalazły się też m.in. Jarmark Lokalnego Rękodzieła, kino festiwalowe czy wystawa dotycząca historii Jarocina w Pałacu Radolińskich.
Rozmowy Rawicza na Jarocin Festiwal 2023 to trzy spotkania i dyskusje z udziałem artystów (m.in. Renata Przemyk, Anja Orthodox, Krzysztof Grabowski, Wrona, Iza Rekowska, Baika) i publiczności na ważkie tematy, bo jak twierdzi sam autor, czyli Artur Rawicz – Lepszego miejsca do dyskutowania o muzyce, kulturze i żyćku nie ma.
Liczne wydarzenia towarzyszące festiwalowi przyciągnęły publikę między innymi do amfiteatru, spichlerza, Pałacu i parku Radolińskich, czy do jarocińskiego kina. Tam odbyło się sporo różnorodnych aktywności okołofestiwalowych, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie.
Zobaczcie to jeszcze raz!
wydarzenia kulturalne w jok jarocin w 2023 r.
Działo się...
KONCERTY I WYDARZENIA KULTURALNE ORGANIZOWANE PRZEZ JOK ORAZ WE WSPÓŁPRACY Z INNYMI INSTYTUCJAMI - STACJONARNE
Koncert Noworoczny w wykonaniu Trzech Tenorów: Mirosław Niewiadomski, Bartosz Kuczyk oraz Mariusz Ruta. Występ w wykonaniu tych artystów to nie tylko piękna muzyka i śpiew, to również wielkie show połączone z humorem i zabawą;
31 finał WOŚP w JOK Jarocin - w ramach naszych działań odbyły się liczne warsztaty dla dzieci oraz koncerty, na scenie zagrały zespoły: Czajniki, Pure Desire i na finał MICHAŁ STAWIŃSKI OBERSCHLESIEN;
Daryl Strodes – koncert amerykańskiego wokalisty i gitarzysty grającego bluesa, funky i jazz. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Stowarzyszeniem StoArt;
Dzień Kobiet w JOK Jarocin - spotkanie z Magdaleną Sokołowską "Jesteś cudem, czyli jak zadbać o swoje wewnętrzne piękno". Aktywności w przestrzeni JOKu dla kobiet. Całość zakończył spektakl muzyczny z piosenkami Marka Grechuty i Andrzeja Zauchy "Byłaś serca biciem" w wykonaniu aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu;
4 elementy Hip Hop - cykliczne warsztaty dla młodzieży przybliżające kulturę hip hop. Warsztaty prowadzone przez jarocińskich muzyków Sigme i Stahoo. W trakcie warsztatów odbywały się również spotkania z innymi muzykami: Bisz, O.S.T.R., warsztaty literackie oraz graffiti;
I Konferencja dla młodzieży – spotkanie z młodzieżą o młodzieży, w przestrzeni JOKu: „żywa biblioteka dla młodzieży”, spotkanie z Obywatelem MC oraz Wojciechem Przybyszem z Stowarzyszenie Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka. W salach JOKu spotkania z pasjonatami gier planszowych, TikTokerem Tomaszem Berlakiem, specjalistami od survivalu i bushcraftu, kosmetyczką Hanna Marciniak - kobieta kobietom;
Otwarcie jarocińskiego rynku po rewitalizacji - koncert zespołu Leszek Zaleski Quartet oraz Sunday Morning. Wydarzeniu towarzyszyły liczne warsztaty dla najmłodszych. Na zakończenie widowisko laserowe na pierzei remontowanego Ratusza;
V Wielki Koncert Charytatywny - koncert charytatywny współorganizowany z Lions Club, tym razem dla jarocińskie publiczności wystąpiła Maja Sikorowska oraz Sławomir Berny;
Jarocińskie Rytmy Młodych - na amfiteatrze prezentowali się finaliści: Francis Tuan, Hengelo, Joulie Fox, Sad Smiles. Zwyciężył zespół Sad Smiles. Na zakończenie muzyczny projekt Budyń jest wszędzie poświęconym pamięci Jacka „Budynia” Szymkiewicza;
Jarocin Festiwal – Wolna Strefa Muzyki - po raz pierwszy w 2023 roku udostępniono miejsce młodym na Jarocin Festiwal. Przez dwa dni festiwalowe wystąpili przed Pałacem Radolińskich: B - boye & Dj. Ysiu - Piotr Strzałka „Jotes”, Napad na Funk oraz Mikser czyli Mikołaj Mądrzyk, a także Zymi, StachuYankes, DwaTrzy, DSR i Sigma NGWM. W trakcie występów każdy chętny mógł spróbować swoich sił, czy to w tańcu czy w miksowaniu.;
Koncert zespołu Dixe Company - poznańska grupa zaprezentowała jarocińskiej publiczności koncert w ramach wydarzenia Swingująca Wielkopolska;
Orkiestra na Dużym Rowerze - niezwykłe muzyczne widowisko. Koncert artystów, którzy po swoją publiczność wyruszają z muzycznym zaproszeniem jadąc na rowerze. Niezwykła energia połączona z duża dawką pozytywnej muzyki;
Kino plenerowe - seanse filmowe zorganizowane na czas wakacji. W amfiteatrze zorganizowano pokaz filmów: „Elvis”, „Batman” oraz „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”;
Teatr Polska – dwa spektakle: „Kaspar” zrealizowany na jarocińskim rynku i drugi, adresowany do młodzieży, „Niezgoda.pl” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1;
Spotkanie z młodzieżą o młodzieży – druga edycja konferencji dla młodzieży. Odbyły się spotkania z pasjonatami gier planszowych, wędrówek górskich, specjalistami w zakresie samoobrony, specjalistami od zdrowego stylu życia, kosmetyczką. Na zakończenie wystąpił Mikołaj Mądrzyk – Mikser z prezentacją „Mass media i manipulacje” o zagrożeniach związanych z social mediami;
8 edycja Black Waves Fest, festiwal organizowany we współpracy z Jarocińskim Stowarzyszeniem Cooltura. Wystąpiły zespoły: October Tide, Deus Mortem, Fyrnask, The Committee, Sisyphean oraz Gorycz;
IV edycja Jarocińskiego Festiwalu Podróżniczego „Na walizkach” – liczne spotkania i warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wystawa Konkursu Fotografii Górskiej "Lawiny" 2022. Spotkania min. z Jędrzejem Józefowiczem, Danutą Onyszkiewicz, Szymonem Makuchem oraz pokaz filmu KarakoRun. Spotkanie z Szymonem Zaradnym, Tomaszem Habdasem, warsztaty z Anną i Piotrem Mojżyszek, Marią Strzelecką oraz Biegaczami Jarocin. Na zakończenie spotkanie z Przemkiem Kossakowskim.
KONCERTY I WYDARZENIA KULTURALNE ORGANIZOWANE PRZEZ PODMIOTY ZEWNĘTRZNE – WYNAJEM SALI WIDOWISKOWEJ, SPRZĘTU ORAZ POMIESZCZEŃ JOK JAROCIN
W 2023 roku tak jak i w poprzednich latach współpracowaliśmy z przedszkolami oraz szkołami przy organizacji wydarzeń kulturalnych. Współpracowaliśmy z przedszkolami Poziomka, Promyczek, Stokrotka, Marcinek, Kraina Baśni oraz szkołami: Niepubliczną Szkołą Podstawową im. T. Kościuszki w Jarocinie, Szkołą Specjalną w Jarocinie, Niepubliczną Szkołą Podstawową nr 3 w Jarocinie, Szkołą na Językach, Autorską Szkołą Muzyki Rozrywkowej i Wokalistyki Klimkiewicz, Społecznym Ogniskiem Muzycznym w Jarocinie oraz szkołą Yamaha.
W 2023 roku w JOK Jarocin odbywał się również wydarzenia nie organizowane bezpośrednio przez nas, a na zasadzie wynajmu sali widowiskowej. W tej formie odbyły się szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i towarzyszący temu występ kabaretu. Dużym zainteresowaniem wśród jarocińskiej publiczności cieszył się koncerty: Starego Dobrego Małżeństwa, Szlagierowo i z Humorem, koncert zespołu Baciary oraz Łydka Grubasa.
Na zasadzie wynajmu sali widowiskowej odbyły się także występy stand-up: Maciej Brudzewski, Błażej Krajewski. Zorganizowano również występ kabaretów: Paranienormalni, Chyba, Skeczów Męczących oraz kabaretu Czesuaf. Kolejną propozycją dla jarocińskiej publiczności były spektakle: Miłosna Pułapka, Diabli mnie biorą oraz spektakl dla dzieci Robotrons. Wynajmowano także sale na spektakle dla dzieci, wynajmujący: Narodowy Teatr Edukacji, Teatr In Art., Teatr Współczesny w Krakowie, Sitkowski Teatr, Teatr Artenes oraz Teatr Mich Marzeń.
ZAJĘCIA PROWADZONE W jok jarocin w 2023 r.
W JOK Jarocin w 2023 r. odbywały się zajęcia dla dzieci i młodzieży. Były to:
zajęcia szachowe – prowadzący Paweł Witwicki,
zajęcia wokalne – prowadzący Mirosława Kochanowska,
zajęcia plastyczne – prowadzący Kinga Regulska,
rozmówki z języka włoskiego - prowadzący Jacek Andrzejewski.
W JOK Jarocin działała nieodpłatnie sala prób. W 2023 r. korzystały z niej, po wcześniejszym uzgodnieniu, osoby indywidualne ćwiczące grę na poszczególnych instrumentach oraz zespoły Acapulco i PogoDni.
Prowadzone były zajęcia przez podmioty zewnętrzne. Wynajmowano sale na zajęcia:
taneczne - prowadzone są przez Szkołę Tańca Zbigniewa Zasady –ARTIA,
taneczne – prowadzone przez Szkołę Tańca Arlety Piotrowskiej,
Nieodpłatnie z sal w JOK Jarocin korzystali także uczestnicy zajęć w ramach:
Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
Chóru Barwickiego,
Chóru Zawsze Młodzi.
JOK Jarocin jest miejscem, gdzie działa i ma swoją siedzibę kilkanaście stowarzyszeń i innych podmiotów zewnętrznych. W specjalnie do tego przygotowanych i wydzielonych salach swoją działalność prowadzą:
Polski Związek Wędkarski - koło Jarocin,
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Jarocinie,
Jarociński Uniwersytet Trzeciego Wieku,
Klub SP3PJA Stowarzyszenie Krótkofalowców Ziemi Jarocińskiej,
Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Jarocinie,
Związek Harcerstwa Polskiego,
Jarocińskie Stowarzyszenie „Cooltura”,
Stowarzyszenie „Szerokim Torem”,
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze,
Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Jarocinie,
Związek Inwalidów Wojennych RP Odział w Jarocinie.
Od początku konfliktu na Ukrainie w JOK Jarocin wspieramy naszych wschodnich sąsiadów. W JOK Jarocin dyżury pełni Kateryna Sokolova pełnomocnik Burmistrza Jarocina ds. uchodźców i pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy.
W JOK Jarocin działa również Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jarocinie. Dyżury prowadzi wykwalifikowany pracownik w każdy wtorek oraz czwartek.
DZIENNY DOM „SENIOR +”
Uczestnicy Dziennego Domu Senior + mogą skorzystać z ośmiogodzinnej oferty zajęć stałych, dopasowanych do ich zainteresowań oraz możliwości fizycznych:
gimnastyka z fizjoterapeutą,
dyżur pielęgniarki,
wykłady o zdrowiu,
treningi pamięci,
pływalnia,
gra w kręgle,
zajęcia z fizjoterapeutą w wodzie,
rękodzieło,
zajęcia komputerowe,
joga.
Poza stałym grafikiem zajęć seniorzy zachęcani są do udziału w dodatkowych aktywnościach takich jak koncerty, zabawy taneczne, wykłady (m.in. o bezpieczeństwie seniorów, profilaktyka zdrowia itp.), warsztaty rękodzielnicze i spotkania tematyczne, a także wycieczki, rajdy rowerowe i spacery.
Tradycyjnie odbyły się spotkania przedświąteczne dla osób starszych, samotnych oraz podopiecznych Centrum Usług Społecznych: śniadanie wielkanocne i poczęstunek wigilijny. W tym roku w tych spotkaniach uczestniczyło ponad 250 osób!
W roku 2023 odbyły się już 8. urodziny Dziennego Domu Senior + z koncertem Zbigniewa Zaranka, zwycięzcy IV edycji The Voice Senior. Po występie uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.
muzeum regionalne w Jarocinie
Muzeum jest samorządową instytucją kultury, która od 1 stycznia 2019 r., na mocy umowy zawartej z Gminą Jarocin, użytkuje Pałac Radolińskich. Oficjalnie stał się on siedzibą instytucji z dniem 1 kwietnia 2022 r. Dnia 27 czerwca 2022 r. uruchomiono tu tzw. Sowę, czyli Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, a 11 listopada 2022 r. otwarto nową ekspozycję stałą dokumentującą historię Jarocina. Działalność prowadzona jest również w Spichlerzu Polskiego Rocka. Od września 2016 r. instytucji podlega Niepubliczne Schronisko Młodzieżowe – Pałac Radolińskich.
Muzeum prowadzi księgi inwentarzowe dla pięciu rodzajów zbiorów. Dzięki darom zasób muzealny wzbogacił się o następującą ilość eksponatów:
zbiory historyczne – przybyło 26 numerów inwentarzowych (74 obiekty),
współczesne zbiory muzyczne Spichlerza Polskiego Rocka – przybyło 183 numery inwentarzowe (459 obiektów).
Wszystkie pozyskane obiekty zostały opracowane, zainwentaryzowane i skatalogowane zgodnie ze stosowanymi w Muzeum zasadami dokumentacji.
Wśród muzealiów historycznych na szczególną uwagę zasługują fotografie zabytków na ziemi jarocińskiej z lat powojennych oraz bilety wizytowe po rodzinie Radolińskich z przełomu XIX i XX w. W SPR przybyły zabytki dokumentujące jarociński festiwal.
Muzeum posiada także bibliotekę, której zasób związany jest tematycznie z kierunkami działalności placówki. Zbiory biblioteczne obejmują książki, czasopisma oraz regionalne druki ulotne. W 2023 r. biblioteka muzealna wzbogaciła się o następujące wpisy:
księgozbiór powiększył się o 47 tytułów i obejmuje obecnie 2916 woluminów,
prasa – przybyło 7 tytułów (zbiór obejmuje 293 pozycje),
druki ulotne – przybyło 18 tytułów (zbiór obejmuje 593 pozycje).
Duże zainteresowanie problematyką regionalną spowodowało, że Muzeum stało się ośrodkiem wiedzy o regionie. Stale poszerzana jest działalność informacyjna dla osób zainteresowanych kulturą i przeszłością naszego miasta. Z zasobu muzealnego korzystają m.in. uczniowie, studenci, mieszkańcy Jarocina i okolic czy regionaliści, którym udostępnia się opracowania historyczne, materiały ikonograficzne i obiekty. Ważną częścią działalności informacyjnej są także licznie udzielane odpowiedzi na kwerendy dotyczące zasobu muzealnego. W wielu przypadkach wykonuje się kopie obiektów w formie odbitek kserograficznych lub reprodukcji wykonanych metodą skanowania.
MUZEUM REGIONALNE W JAROCINIE – PAŁAC RADOLIŃSKICH
CZĘŚĆ HISTORYCZNA oraz sowa
Muzeum dużą wagę przywiązuje do upowszechniania wśród mieszkańców Ziemi Jarocińskiej wiedzy historycznej i rozwijania zainteresowania dziejami regionu. Oprócz lekcji muzealnych, ciekawą i sprawdzoną formą popularyzacji tych zagadnień są promocje nowo wydanych publikacji regionalnych i spotkania z ich autorami, organizowanie historycznych prelekcji oraz wernisaży. Działania te Muzeum podejmuje samodzielnie oraz wspólnie z innymi instytucjami.
„Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” to inicjatywa Ministra Edukacji i Nauki. Ma ona na celu popularyzację i upowszechnianie badań naukowych. Promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i eksperymentowaniu. Jarocin jest jednym z 32 miast w Polsce, gdzie zlokalizowano to mini centrum nauki.
SOWA składa się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. Stworzone tu zostały warunki do uczenia się poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami, a także rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych.
SOWA oferuje także dla dzieci i młodzieży warsztaty eksperymentalne oraz organizuje dodatkowe zajęcia, w tym urodziny. W 2023 roku przygotowano:
warsztaty eksperymentalne podczas ferii zimowych – 31.01., 2.02., 7.02., 9.02.,
urodziny Mikołaja Kopernika (kosmiczne warsztaty i quizy dla najmłodszych, wystawa fotografii Tomasza Bartkowiaka pt. „Podniebne spojrzenie”, konkurs „Rakieta dla Mikołaja Kopernika”, filmy o astronomie) – 18-19.02.,
warsztaty ekologiczne na festynie z okazji 20-lecia Wielkopolskiego Centrum Recyklingu.
FREKWENCJA W PAŁACU RADOLIŃSKICH (CZĘŚĆ HISTORYCZNA ORAZ SOWA) w 2023 r:
Wystawy w Pałacu Radolińskich zwiedziło łącznie 14.050 osób, w tym:
4.980 zwiedzających indywidualnie,
5.890 osób w 190 zorganizowanych grupach na ekspozycji SOWA,
3.180 osób w 142 zorganizowanych grupach na ekspozycji historycznej/wystawach czasowych,
W 23 lekcjach muzealnych, warsztatach oraz historycznych spacerach wzięło udział łącznie 700 osób,
Zorganizowano 37 urodzin, w których uczestniczyło 430 dzieci,
W spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych wzięło udział łącznie ok. 16.200 osób.
wydarzenia kulturalne w muzeum regionalnym w Jarocinie w 2023 r.
Działo się...
WYDARZENIA KULTURALNE, edukacyjne ORGANIZOWANE PRZEZ muzeum ORAZ WE WSPÓŁPRACY Z INNYMI INSTYTUCJAMI
„Budowa kościoła pw. Chrystusa Króla w Jarocinie” – prelekcja pracownika Muzeum (wspólnie z Klubem Regionalistów w Jarocinie) – 16.02.2023 r. (Pałac),
„Początki Franciszkanów w Jarocinie” – prelekcja pracownika Muzeum (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 24.02.2023 r. (Pałac),
„Inspiracje” – wernisaż wystawy prac sekcji malarskiej Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – 3.03.2023 r. (Pałac),
„Szpitalnictwo i aptekarstwo na ziemi jarocińskiej” – prelekcja Wojciecha Talagi (wspólnie z Klubem Regionalistów) – 17.03.2023 r. (Pałac),
Pisanki, baranki, mazurki… czyli poznajemy wielkanocne tradycje. Świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci (we współpracy z Zespołem Folklorystycznym „Snutki” z Potarzycy) – 1.04.2023 r. (Pałac),
Promocja książki Agnieszki Zaworskiej „Z szacunku dla przeszłości. Policja Państwowa w powiecie jarocińskim 1920-1939” (wspólnie ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie) – 14.04.2023 r. (Pałac),
„Początki Franciszkanów w Jarocinie (1934-1951)” – prelekcja pracownika Muzeum (wspólnie z Parafią oo. Franciszkanów oraz Przewodniczącym Osiedla Konstytucji 3 Maja) – 18.04.2023 r. (Kościół pw. św. Antoniego w Jarocinie),
„Jarocin miastem kolejarzy” – prelekcja pracownika Muzeum (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 20.04.2023 r. (Pałac),
Regionalny Przegląd Instrumentów Dętych Drewnianych JAROWIND – konkurs dla uczniów szkół muzycznych I stopnia (we współpracy ze Szkołą Muzyczną w Jarocinie) – 26.04.2022 r. (Pałac): w ramach projektu „Jarocin – Miastem Jutra”,
Piknik z okazji 100-lecia Parku Gorzeńskiego połączony z obchodami święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja (we współpracy z Gminą Jarocin) – 3.05.2023 r. (Park Zwycięstwa),
11. Noc Muzeów 20.05.2023 r.:
Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA (wystawa eksperymentalna),
„Z przeszłości ziemi jarocińskiej 1793-1989” (wystawa stała muzeum),
„Karamoja. Plemię z Ugandy” – wystawa fotografii Hannah Longole,
„Empiriusz” – wirtualne laboratorium (Zespół Szkół ZOO w Wilkowyi),
„Młody Odkrywca” – zajęcia eksperymentalne dla dzieci (PWiK Jarocin),
„Mały przyrodnik” – leśne warsztaty dla rodzin (Nadleśnictwo Jarocin),
„Muzyka o Zmierzchu” – koncert plenerowy (PSM I st. w Jarocinie),
nocne zwiedzanie pałacu z przewodnikiem,
Noc Muzeów z klasykami – wystawa zabytkowych aut i motocykli,
Spotkanie autorskie z Agnieszką Zaworską, autorką książki „Z szacunku dla przeszłości. Policja Państwowa w powiecie jarocińskim 1920-1939” – 25.05.2023 r. (Pałac),
„Żydzi i ewangelicy w Jarocinie” – prelekcja pracownika Muzeum (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 26.05.2023 r. (Pałac),
Wernisaż wystawy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jarocinie – III Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego „Camera Hity 2023” (we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Jarocinie) – 29.05.2023 r. (Pałac),
„Historyczne tradycje współpracy gospodarczej w Jarocinie w XX w.” – wystąpienie pracownika Muzeum podczas spotkania przedsiębiorców – 23.06.2023 (Sala bursztynowa),
Beata i Bajm – koncert z okazji rozpoczęcia wakacji (wspólnie z Gminą Jarocin i Wielkopolskim Centrum Recyklingu) – 23.06.2023 r. (Park),
Wianki. Widowisko muzyczne związane z tradycją Nocy Świętojańskiej (wspólnie z Zespołem Folklorystycznym „Snutki” z Potarzycy – 23.06.2023 r. (Amfiteatr),
„Historia pałacu w Jarocinie” – prelekcja pracownika Muzeum (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 29.06.2023 r. (Pałac),
Warsztaty dudziarskie – od 30.06.2023 do 2.07.2023 (Pałac): w ramach projektu „Jarocin – Miastem Jutra”,
Jarocińskie Warsztaty Wokalne. Koncert finałowy „Pojedynek polskiego rocka i muzyki filmowej” (we współpracy ze Szkołą Muzyczną w Jarocinie) – od 26.06.2023 do 1.07.2023 (Pałac): w ramach projektu „Jarocin – Miastem Jutra”,
„Ideały Jarocina i co z nich zostało do dziś” – spotkanie z artystami w ramach cyklu „Rozmowy Rawicza”. Goście: Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Szymon Jarmuła z zespołu Sad Smiles (wspólnie z Arturem Rawiczem) – 14.07.2023 r. (Pałac),
„Sex, drugs, rock’n’roll i inne kłamstwa” – spotkanie z artystami w ramach cyklu „Rozmowy Rawicza”. Goście: Renata Przemyk, Izabela Rekowska (Izzy and the Black Trees), Wrona (wspólnie z Arturem Rawiczem) – 16.07.2023 r. (Pałac),
„Kultura czy bzdura?” – spotkanie z artystami w ramach cyklu „Rozmowy Rawicza”. Goście: Anja Orthodox, Kafi z grupy BAiKA, Tomasz „Oley” Olejnik (Proletaryat) – 16.07.2023 r. (Pałac),
Wernisaż wystawy „Leśne sąsiedztwo” (okazy przyrodnicze wypożyczone z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie) – 2.09.2023 r. (Pałac),
Letnia Akademia Ludowo-Rockowa – warsztaty (29.09.2023 r.) i koncert finałowy (1.10.2023 r.): w ramach projektu „Jarocin – Miastem Jutra” (Pałac),
Promocja książki Ryszarda Nowaka „Ruch oporu w powiecie jarocińskim w latach okupacji 1939-1945” – 22.10.2023 r. (Pałac),
„Jak dobrze znasz Jarocin? Quiz historyczny” w ramach cyklu „Spotkanie z historią” (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 27.10.2023 r. (Pałac),
Stoisko promocyjne Muzeum na Międzynarodowych Targach Poznańskich – 27-29.10.2023 r. (Poznań),
Dni Patrona Miasta: Capstrzyk; przemarsz św. Marcina; prelekcja Mariusz Kaźmierczaka „O świętym Marcinie, winie i gęsinie” (wspólnie z Gminą Jarocin i Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin) – 4-12.11.2023 r.,
„Od kina niemego do kina dźwiękowego” – prelekcja w ramach cyklu „Spotkanie z historią” (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 7.12.2023 r. (Pałac),
„Święta w muzeum” – warsztaty dla dzieci (we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej) – 9.12.2023 r. (Pałac): w ramach projektu „Jarocin – Miastem Jutra”,
„Wyobraźnia bez granic” – wernisaż wystawy prac sekcji malarskiej Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – 12.12.2023 r. (Pałac),
Promocja książki „Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940” (wspólnie z Jarocińsko-Opoczyńskim Stowarzyszeniem „Wspólna Pamięć” – 10.12.2023 (Kamienica Kultury),
„Wysiedlenia mieszkańców ziemi jarocińskiej w 1939 r.” – prelekcja w ramach cyklu „Spotkanie z historią” (wspólnie z Fundacją 750-lecia Jarocina) – 15.12.2023 r. (Pałac),
Obchody 105. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego (wspólnie z Gminą Jarocin i JOK Jarocin) – 27.12.2023 r. (Zespół pałacowo-parkowy).
Działalność wystawiennicza i wydawnicza
Ważną formą udostępniania zbiorów i wyników prac badawczych są organizowane przez Muzeum wystawy. W pałacu czynna jest ekspozycja stała zatytułowana „Z przeszłości ziemi jarocińskiej”, która przypomina najważniejsze wydarzenia z historii miasta i regionu.
W 2023 r. Muzeum zorganizowało dziewięć wystaw czasowych:
„Inspiracje” – wystawa prac studentek sekcji malarskiej Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku poświęcona pamięci Wiesława Grygiela (w okresie od 3.03.2023 r. do 9.04.2023 r., sala wystaw czasowych),
„Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce…” – wystawa w 110. rocznicę utworzenia pierwszej drużyny skautowej na ziemi jarocińskiej (w okresie od 28.04.2023 r. do 19.05.2023 r., hol),
„Karamoja. Plemię z Ugandy” – wystawa fotografii autorstwa Hannah Longole (w okresie od 20.05.2023 r. do 30.06.2023 r., hol),
III Integracyjny Festiwal Plakatu Filmowego CAMERA HITY 2023 – fotografie filmowe stworzone przez uczestników środowiskowych domów samopomocy z Jarocina i okolic (w okresie od 29.05.2023 r. do 30.06.2023 r., sala wystaw czasowych),
„Leśne sąsiedztwo” – wystawa przyrodnicza (w okresie od 2.09.2023 r. do 31.12.2023 r., sala wystaw czasowych),
„Bohaterscy synowie Witaszyc. Powstańcy Wielkopolscy. Członkowie Grupy Sameli" – historyczna wystawa planszowa przygotowana dla Stowarzyszenia na rzecz Witaszyc (otwarcie 10.11.2023 r., szkoła w Witaszycach),
„Superbakterie Oporniaki – problem narastającej oporności na antybiotyki” – planszowa wystawa edukacyjna Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarocinie (w okresie od 17.11.2023 r. do 30.11.2023 r., hol),
„Wyobraźnia bez granic” – prace członków sekcji plastycznej Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (w okresie od 12.12.2023 r., trwa nadal, hol),
„Ulice Jarocina” – wystawa planszowa w przestrzeni miejskiej (udostępniona od 15.12.2023 r.).
Muzeum w 2023 roku wydało trzy publikacje:
Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce… w 110. rocznicę utworzenia pierwszej drużyny skautowej na ziemi jarocińskiej.
Ryszard Nowak, Ruch oporu w powiecie jarocińskim w latach okupacji 1939-1945.
„Wojenne tułaczki. Wspomnienia mieszkańców ziemi jarocińskiej wysiedlonych w latach 1939-1940” (wydawcy: Muzeum Regionalne w Jarocinie i Jarocińsko-Opoczyńskie Stowarzyszenie „Wspólna Pamięć”).
projekty KULTURALNE i edukacyjne ORGANIZOWANE przez muzeum
ORAZ WE WSPÓŁPRACY Z INNYMI podmiotami
Muzeum prowadzi zadanie wpisujące się w priorytet „Działania w zakresie poszanowania jarocińskich tradycji” w ramach projektu: „Jarocin – Miastem Jutra”, który finansowany jest ze środków norweskich i realizowany przez Gminę Jarocin.
Muzeum od lat współpracuje z samorządami, instytucjami kultury, trzecim sektorem, szkołami i innymi grupami nieformalnymi przy organizacji różnych przedsięwzięć kulturalnych oraz edukacyjnych. Efektem tych kontaktów są działalność i partnerstwo Muzeum w następujących projektach oraz zadaniach:
„Historiajarocina.pl” – portal edukacyjny promujący historię ziemi jarocińskiej, realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie
110-lecie harcerstwa na ziemi jarocińskiej – partnerstwo dla Hufca ZHP Jarocin; 29-30.04.2023,
„Parada Pojazdów Zabytkowych Ulicami Jarocina z okazji Święta Flagi” – partnerstwo dla Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych Moto-Weteran Jarocin; Park, 2.05.2023,
Jarociński Jarmark Bożonarodzeniowy, realizowany wspólnie z Gminą Jarocin i Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin; Rynek, 8-10.12.2023,
„Dawny Jarocin” – wydanie kalendarza na 2024 rok.
Działalność promocyjna
Działalność promocyjna Muzeum Regionalnego w Jarocinie prowadzona jest przede wszystkim w oparciu o lokalne media (prasa), własną stronę internetową i samorządową oraz media społecznościowe. W zakresie popularyzacji historii i kultury regionu oraz przedsięwzięć muzealnych placówka stale współpracuje z różnymi periodykami obejmującymi swym zasięgiem ziemię jarocińską, z lokalną telewizją kablową działającą na obszarze Południowej Wielkopolski oraz regionalnym radiem. Na oficjalnej stronie Muzeum znajdują się zarówno podstawowe i przydatne informacje o instytucji, jak i bieżące wiadomości o realizowanych w Muzeum wydarzeniach (wystawy, prelekcje, nowe wydawnictwa itp.). Uzupełnieniem tych danych jest Facebook, gdzie promujemy nie tylko nasze działania, ale także lokalną historię, poprzez wstawianie archiwalnych fotografii z krótkim interesującym komentarzem czy też dzielenie się informacjami o nowych, ciekawych nabytkach muzealnych. Są to działania angażujące naszych użytkowników, zachęcające do dyskusji na portalu i wymiany wiedzy o przeszłości naszego miasta.
Muzeum Regionalne w Jarocinie nagrodzone zostało trzecim miejscem w konkursie „Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce” IZABELLA 2022 w kategorii działalność wystawiennicza. Kapituła doceniła naszą nową ekspozycję stałą w pałacu Radolińskich „Z przeszłości ziemi jarocińskiej”.
MUZEUM REGIONALNE W JAROCINIE – spichlerz polskiego rocka
Spichlerz Polskiego Rocka to stała ekspozycja muzealna poświęcona historii muzyki rockowej, ze szczególnym uwzględnieniem jarocińskich festiwali. Otwarto ją 17 lipca 2014 r. Na dwóch piętrach, zajmujących łącznie około 600 m2, zlokalizowana została nowoczesna wystawa multimedialna. Parter zajmuje klubokawiarnia, prowadzona przez podmiot zewnętrzny. Jest to także miejsce organizowania koncertów, spotkań autorskich, wystaw, pokazów filmowych oraz innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.
Oprócz zwiedzania ekspozycji stałej i wystaw czasowych, Spichlerz oferuje także dla dzieci i młodzieży różnorodne lekcje muzealne oraz warsztaty edukacyjne. Dodatkową ofertę warsztatów plastyczno-muzycznych, dla różnych grup wiekowych, przygotowano na okres ferii zimowych, oraz podczas Jarocin Festiwal.
Spichlerz Polskiego Rocka utrzymuje stałe kontakty z samorządem, lokalną prasą, i regionalną telewizją do promocji realizowanych działań. Prowadzi ponadto oficjalną stronę Spichlerza, która ukierunkowana jest na przekazywanie podstawowych informacji na temat działalności prowadzonej w instytucji.
Spichlerz obecny jest także na Facebooku. Portal ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Witryna ma obecnie już ponad 9.700 fanów. Strona dostarcza przede wszystkim informacje o organizowanych w Muzeum wydarzeniach, promuje również wiedzę na temat historii polskiego rocka. Ogromną zaletą obecności Spichlerza na Facebooku jest interakcja z internautami, możliwość dodawania komentarzy, wymiany opinii i sądów. Spichlerz Polskiego Rocka istnieje także na Instagramie.
W Spichlerzu Polskiego Rocka działa od grudnia 2017 r. Klub Senior+, który powstał z myślą o osobach starszych, które zakończyły okres zawodowej aktywności. W ramach klubu realizuje się program kulturalny i edukacyjny, w którym każdy senior może znaleźć coś dla siebie, rozwijając przy tym własne zdolności oraz zainteresowania. W 2023 r. odbywały się ćwiczenia ruchowo-taneczne, warsztaty plastyczne czy też spotkania okolicznościowe. Z klubu korzysta około 30 seniorów.
W 2023 roku Muzeum było współorganizatorem (wspólnie z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Good Taste Production) Jarocińskich Rytmów Młodych. Do konkursu zgłosiło się blisko 390 wykonawców. Następnie jury (w składzie: Marcin Bąkiewicz, Tomasz Jankowski, Jacek Jędrzejak, Sebastian Pluta oraz Michał Wiraszko) spośród zgłoszeń wybrało 30 wykonawców, którzy przeszli do kolejnego etapu konkursu. Na stronie jarocinfestiwal.pl umieszczono ich pliki muzyczne, spośród których internauci wybrali jednego półfinalistę, a jury wskazało czterech kolejnych (Ziembul, Joulie Fox, Sad Smiles, Hengelo, Francis Tuan). Zagrali oni w finale przeglądu, który odbył się 13 lipca 2023 r. w jarocińskim amfiteatrze.
Muzeum było też współorganizatorem Jarocin Festiwal, który odbył się w dniach 14-16.07.2023 r. (główny organizator: Good Taste Production).
FREKWENCJA W SPICHLERZU POLSKIEGO ROCKA w 2023 r:
ekspozycję stałą w Spichlerzu Polskiego Rocka obejrzało 4.785 osób, w tym:
495 osób w 35 grupach wycieczkowych, z których każda była oprowadzona przez pracowników Muzeum,
4.290 osób indywidualnych (dorosłych i dzieci),
w lekcjach i warsztatach muzealnych wzięło udział 3.130 uczniów, w 225 grupach,
w wydarzeniach organizowanych przez Spichlerz udział wzięło ok. 2.160 osób.
WYDARZENIA KULTURALNE, które odbyły się w Spichlerzu polskiego rocka w 2023 r.
Koncert Skrzyżowanie Gitar – Break Night i goście (wspólnie z Instalmax) – 3.02.2023 r.
Muzyczne Wygibasy w SPR – interaktywny koncert dla dzieci i rodzin – 10.02.2023 r.
Warsztaty zorganizowane podczas drzwi otwartych w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie – 17.02.2023 r.
Warsztaty plastyczno-sportowe podczas RockRun 2023 – 23.04.2023 r.
Noc Muzeów – 20.05.2023 r.:
„Magiczne bandany” – warsztaty (barwienie farbą neonową)
Fluo fryz & make up
Gwiezdne zagadki na wystawie
„Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska! – interaktywny koncert dla dzieci Teatru Mozaika
Koncert The Fairy Folk Tour (partnerstwo SPR dla The Fairy Folk Tour) – 28.05.2023 r.
Warsztaty ekologiczne na festynie z okazji 20-lecia Wielkopolskiego Centrum Recyklingu – 23.06.2023 r.
Koncert: Sexbomba, Zenek Kupatasa, Zero Gain (partnerstwo dla Sexbomby) – 22.09.2023 r.
Dzień Muzyki w SPR – animacje – 1.10.2023 r.
Koncert The Legacy (partnerstwo dla The Tropper) – 13.10.2023 r.
Warsztaty mikołajkowe – 7.12.2023 r.
zespół folklorystyczny snutki
Zespół Folklorystyczny SNUTKI powstał w 1984 r. przy Szkole Podstawowej w Potarzycy, z inicjatywy nauczycielki tej szkoły Aleksandry Mendelskiej. Nazwa zespołu pochodzi od białego haftu nasnuwanego, wykonywanego głównie w Golinie, wiosce sąsiadującej z Potarzycą.
Początkowo zespół działał jako szkolne koło zainteresowań. W 1986 r. SNUTKI zdobyły swoje pierwsze wyróżnienie w konkursie „Barwy Przyjaźni” w Kaliszu. W następnych latach zespół występował na wielu przeglądach o zasięgu wojewódzkim, wielokrotnie zdobywając na nich pierwsze miejsce, między innymi w latach 1989-94 SNUTKI wygrały czterokrotnie Biesiadę Folkloru Województwa Kaliskiego.W 1991r. zespół zdobył Puchar Kuratora Oświaty i Wychowania w Kaliszu. SNUTKI uzyskały pierwsze laury na Międzynarodowych Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Kraków 92”. W kolejnych latach (1994-96) zdobyły nagrody na Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Skierniewicach. W latach 2002-03 SNUTKI zdobyły odpowiednio srebrny i złoty medal na Prezentacjach Kultury Południowo-Zachodniej Wielkopolski. W latach 2003, 2005, 2007 i 2009 zespół uzyskał wyróżnienia na Wojewódzkich Przeglądach Folklorystycznych w Nowym Tomyślu, Pobiedziskach i Gnieźnie. W październiku 2007 roku grupa dziecięca zespołu zdobyła nagrodę główną na XV Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim. We wrześniu 2008 roku grupa młodzieżowa zespołu zdobyła główną nagrodę na ogólnopolskim XXII Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Zakopanem.
W miesiącach od czerwca do października 2019 r. zakupiono kompletne stroje wielkopolskie damskie i męskie, damskie czepce i męskie kapelusze oraz obuwie sceniczne dla wszystkich członków zespołu. Zakupy te dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Środki własne wymagane do realizacji tego zadania pokryła Gmina Jarocin.
W miesiącach od lipca do października 2020 r. przygotowano i wprowadzono do programu artystycznego zespołu „Snutki” widowisko sceniczne „Jak to w Golinie i okolicy dawniej bywało”. Przedsięwzięcie to sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020. Wymagane środki własne pokryła Gmina Jarocin.
SKŁAD ZESPOŁU
Do zespołu należą dzieci i młodzież z terenu niemalże całej Ziemi Jarocińskiej. Obecnie zespół tworzą trzy grupy taneczne oraz kapela ludowa (akordeon, skrzypce, trąbka, kontrabas i bęben) i wielkopolska kapela dudziarska.
MECENAT
W 1996 r. rodzice dzieci występujących w zespole SNUTKI zawiązali Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej, które od momentu powstania sprawuje patronat nad zespołem. Fundusze na działalność zespołu pochodzą m.in. z budżetów Gminy Jarocin oraz Powiatu Jarocińskiego.