CZYTELNICTWO GMINNE

biblioteka publiczna GMINY i MIASTA JAROCIN wraz z filiami

6 065

Nowe tytuły książek papierowych

191 617

Liczba wypożyczeń książek na zewnątrz

134 107

Liczba tytułów książkowych w 2023 r.

7 721

Liczba aktywnych czytelników (wypożyczających książki)

22 046

Liczba logowań do internetowego katalogu Biblioteki

930

Liczba wypożyczeń zbiorów specjalnych

536

Liczba zajęć (bibliotecznych, edukacyjnych, warsztaty, konkursy) w 2023 r.

13 786

Uczestnicy zajęć w 2023 r.

Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2023 r.:

2 321 250

+27,02%

do roku 2022





Biblioteka Główna 

z Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży 

Pałac Radolińskich

Jarocin, ul. Park 3

Filia nr 1 Kamienica Kultury

Jarocin, Rynek 17

Filia nr 2 w Jarocinie

ul. Wrocławska 168 

Filia nr 3 w Jarocinie

ul. Skłodowskiej-Curie 4 

Filia nr 5 JOK

Jarocin, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1 

Filia w Cielczy

ul. Szkolna 16

Filia w Golinie

ul. Jarocińska 32 

Filia w Wilkowyi

ul. Powstańców Wielkopolskich 41 

Filia w Mieszkowie

ul. Radliniecka 11 

Filia w Witaszycach

Al. Wolności 

działalność informacyjna

Czytelnicy Biblioteki od trzech lat mają dostęp do cyfrowej platformy Academica. Jest to darmowa wypożyczalnia międzybiblioteczna umożliwiająca korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. Academica to największa w Polsce pełnotekstowa baza online polskich publikacji naukowych (książek i czasopism) ze wszystkich dziedzin wiedzy. Aktualnie udostępnia ponad 3.768.000 tekstów: artykułów, monografii, podręczników i skryptów. Ponadto mieszkańcy mają możliwość korzystania z bezpłatnego dostępu do platform książek elektronicznych LEGIMI (20 kodów dostępu) i EMPIK GO (5 kodów). Na platformie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej udostępnione są zdigitalizowane roczniki „Gazety Jarocińskiej” od 1990 do 27 numeru z 2017 roku. W 2023 roku zdigitalizowano 99 numerów, a liczba udostępnień wyniosła ponad 84.000. 

Oferta Biblioteki jest stale poszerzana. W 2023 r. na zakup zbiorów bibliotecznych przeznaczono 142.031,28 zł. Oprócz książek i czasopism czytelnicy mają do dyspozycji filmy, audiobooki, płyty z muzyka oraz gry planszowe.  

W Bibliotece dla osób mających trudności z poruszaniem się z różnych przyczyn (osoby z niepełnosprawnością, mamy z malutkimi dziećmi lub zaawansowanej ciąży, seniorzy itp.) funkcjonuje usługa „Książka na telefon”. Polega na bezpłatnym dostarczeniu wybranych książek i odbioru przeczytanych książek bezpośrednio od czytelnika, w jego miejscu zamieszkania. W 2023 r. w ten sposób udostępniono 584 książki 123 czytelnikom w ich domach

W Kamienicy Kultury zlokalizowany jest Punkt Informacji Turystycznej obsługiwany przez bibliotekarza, a w czytelni udostępniony jest komputer z możliwością wydruku. W centralnym miejscu znajduje się stojak z kartami Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej promującymi ciekawe miejsca w Wielkopolsce. W ramach działalności Punktu można otrzymać podstawowe informacje, przewodniki, mapy po mieście i gminie Jarocin w języku polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim. Na życzenie wysyłano książki, bezpłatne foldery i materiały promocyjne osobom zainteresowanym ich otrzymaniem i innym Punktom Informacji Turystycznej. Użytkownicy mają możliwość zapoznania się z aktualną bazą gastronomiczną i hotelową na stronie internetowej: www.turystyka.jarocin.pl. Jarociński PIT posiada Certyfikat dla Punktu Informacji Turystycznej w Jarocinie oraz certyfikat Polskiego Systemu Informacji Turystycznej w kategorii, w której przyznano jedną gwiazdkę (06.07.2022-06.07.2024 r.). Ściśle współpracuje z Wielkopolską Organizacją Turystyczną. Na bieżąca aktualizowane są bazy danych dotyczących gastronomii, hotelów i noclegów oraz miejsc do aktywnego spędzania czasu. W roku 2023 wydano użytkownikom, turystom, uczestnikom Jarocin Festiwal w punkcie ok. 300 sztuk ulotek, folderów związanych z Jarocinem.
 

Dla osób z dysfunkcją wzroku w Bibliotece w Pałacu Radolińskich działa czytelnia Czytaka, która w 2023 r. udostępniła 180 tytułów. Osoby z dysfunkcją słuchu mogą korzystać w JOK Jarocin i filii nr 1 Kamienica Kultury z mobilnych pętli indukcyjnych, które ułatwiają porozumiewanie się z użytkownikami. Na zamówienie użytkowników bibliotekarze przygotowują zestawienia bibliograficzne, na bazie dostępnych książek i czasopism, głównie regionalnych. Do usług biblioteki należy także prowadzenie kursów komputerowych oraz obsługi smartfonów. Uczestniczą w nich osoby dorosłe i seniorzy. W Kamienicy Kultury odbywały się zajęcia pt. „Internet dla każdego” na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Podobne kursy odbywają się w Bibliotece Głównej.

podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Pracownicy biblioteki w 2023 r. wzięli udział w 64 szkoleniach, webinariach, konferencjach on-line związanych z literaturą, budowaniem oferty bibliotecznej i edukacyjnej. Cały zespół brał udział w szkoleniach w ramach projektu BLISKO „Biblioteka na wyciągnięcie ręki”: szkolenia z zakresu przeprowadzenia diagnozy, budowania marki zespołu, praca z czytelnikiem o szczególnych potrzebach. Ponadto pracownicy przekazywali zdobytą wiedzę innym za pośrednictwem szkoleń na platformie Zoom. Dyrektorki Biblioteki Jarocin oraz kierownicy z filii bibliotecznych Biblioteki Jarocin uczestniczyli w szkoleniu z zamówień publicznych, czasu pracy. Dyrektor biblioteki Agnieszka Borkiewicz kontynuowała swój udział w projekcie dla dyrektorów InicjaTyWy (szkolenia i spotkania) oraz jako prezeska stowarzyszenia dla dyrektorek i dyrektorów współprowadziła spotkanie dotyczące prawidłowego wypełniania oświadczeń majątkowych: „Dyrektorskie SOS – oświadczenie majątkowe”, zorganizowała spotkanie dyrektorów bibliotek powiatowych województwa wielkopolskiego – 22 marca 2023 w Kamienicy Kultury i współorganizowała 4. Forum Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Publicznych „Biblioteki się liczą”. Reprezentowała Bibliotekę Jarocin na konferencji dotyczącej kadry zarządzającej bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego (30 marca 2023 - wystąpienie dotyczące oddolnego sieciowania bibliotek „Co za nami co przed nami”). Zasiadała w jury oceniającego wnioski bibliotek do 5-tej rundy Programu Rozwoju Bibliotek; podczas konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” organizowanej przez Instytut Książki i Bibliotekę Gdynia; uczestniczyła w panelu eksperckim z dyskusją otwartą na głosy publiczności: Budowanie i/lub przeobrażanie miejskiej instytucji kultury z myślą o mieszkańcach podczas „Seminarium Odbiorcy Instytucji Kultury" organizowanym przez Bramę Poznania oraz na Konferencji pt. „Biblioteka - ostoja w burzliwych czasach" organizowanej przez Bibliotekę Raczyńskich (wystąpienie „Tworzenie w bibliotece bezpiecznej przestrzeni dla młodzieży"). 

działalność kulturalno-edukacyjna

Zdjęcie przedstawia roboty do programowania.

STEM Kindloteka

Od 2021 r. w Oddziale dla Dzieci działa STEM Kindloteka – program edukacyjny realizowany przez Amazon we współpracy ze stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. W specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu odbywają się zajęcia z programowania i kodowania z wykorzystaniem nowych technologii zakupionych w ramach programu. Do dyspozycji użytkowników są: mata edukacyjna z elementami do kodowania, 3 roboty Wonder Dash,15 iPadów, 13 czytników Kindle, Makey Makey, 2 gry Scottie Go! oraz pakiet książek. W tym 2023 roku STEM Kindloteka otrzymała telewizor, kolejny egzemplarz Makey Makey, 2 fontony, głośnik i robot mBot2 oraz 2 czytniki Kindle. W roku 2023 przeprowadzono 22 zajęcia w których udział wzięło blisko 400 dzieci.  

Biblioteka na wyciągnięcie ręki 


Dwuletni projekt jarocińskiej biblioteki, na który otrzymała dofinansowanie w kwocie 137.700 zł (na lata 2023 i 2024) z Narodowego Centrum Kultury w ramach konkursu BLISKO (2023-2024), stanowiącego element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. W ramach zadania w roku 2023 odbył się cykl szkoleń dla pracowników biblioteki oraz partnerów współpracujących z placówką, wizyty studyjne do bibliotek w sąsiedztwie (Pleszew, Krotoszyn i Gostyń) oraz 6 akcji proczytelniczych we współpracy z partnerami w trzech siedzibach w Bibliotece Głównej - działania dla dzieci i rodziców pod hasłem ZACZYTANA POLANA („Psi dzień w bibliotece” czyli spotkanie z Wojciechem Cesarzem i warsztaty plastyczne i rękodzielnicze z Magdaleną Czajką z tworzenia szarpaków i mat sensorycznych dla psów oraz „Ile waży wyobraźnia?” warsztaty z Pauliną Konkiewicz i Pucciem, Małgorzatą Swędrowską i Moniką Mrozowską), w Kamienicy Kultury wydarzenia wokół gwary i lokalnych tradycji (spotkanie z Waldemarem Wierzbą, warsztaty o poznańskich pyrach i tworzenie korali z filcu oraz warsztaty taneczne z zespołem WIELKOPOLANIE) oraz w JOK Jarocin - działania podróżnicze NA WALIZKACH (spotkanie na drezynach z Łukaszem Wierzbickim, spacer z książką Joanny Jodełki „Jarocin – gra spacerowa” i spotkanie z Tomaszem Bednarkiem). W 2023 roku przeprowadzono też diagnozę potrzeb mieszkańców. Jej wyniki zostały umieszczone na stronie www oraz na FB Biblioteki. Dzięki projektowi strona internetowa biblioteki została dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Zdjęcie przedstawia dzieci podczas spotkania w bibliotece.
Zdjęcie przedstawia zespół muzyczny w bibliotece.
Plakat promujący spotkanie z serii "Biblioteka na wyciągnięcie ręki".
Zdjęcie przedstawia dzieci kolorujące obrazki.
Plakat promujący wydarzenie "Biblioteka dla wszystkich".

Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni

Бібліотека для кожного. Різні. Рівні. Важливі

Innowacyjny projekt społeczno-edukacyjny, integrujący i inkluzywny, umożliwiający dzieciom i młodzieży zarówno z Ukrainy, jak i z Polski wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji. Zaplanowane są również zajęcia i aktywności dla osób dorosłych. 

Projekt realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z Save the Children International. Biblioteka Jarocin została zaproszona do udziału w pilotażowym programie, który trwał od maja 2022 do czerwca 2023 roku. 

W ramach projektu, który ma na celu wsparcie osób z Ukrainy, mieszkających w Polsce, odbywały się zajęcia w obszarze edukacji i nauki języka polskiego, Działania miały miejsce we wszystkich filiach bibliotecznych. Były to lekcje biblioteczne dla klas mieszanych (polsko-ukraińskich), które odbywają się raz w tygodniu, zajęcia popołudniowe w JOK Jarocin i Kamienicy Kultury „Ukraińskie czwartki”, klub Gadu Gadu oraz kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dyżury wspomagające dla ukraińskich dzieci szkolnych. Zajęcia prowadzili doświadczeni animatorzy, trenerzy i nauczyciele, a także odpowiednio przeszkoleni bibliotekarze.

Zdjęcie przedstawia dzieci podczas warsztatów plastycznych.

Legendoczytacze na szlaku Świętego Marcina

W ramach zadania odbyło się spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską, pochodzącą z Wielkopolski autorką książek dla dzieci m.in. o tradycjach i legendach Poznania, w tym rogalach i świętym Marcinie. Odbyły się też rodzinne warsztaty dekorowania rogali, warsztaty archeologiczne dla dzieci w Namiocie Rzymskim oraz warsztaty historyczno-hagiograficzne dla młodzieży, gdzie uczestnicy tworzyli z różnych materiałów płaszcz świętego Marcina. Całość projektu zakończyła plenerowa, historyczna inscenizacja legend o świętym Marcinie, z aktywnym udziałem mieszkańców, którzy wcielili się w role rzymskich legionistów, świty cezara, barbarzyńców i postaci z hagiograficznych podań i legend o św. Marcinie.

Projekt dofinansowany (w kwocie 25.500 zł) ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących ze środków Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Jarocin.

Spotkania autorskie

W 2023 r. czytelnicy mieli możliwość spotkania z kilkunastoma pisarzami podczas spotkań autorskich. Gośćmi Biblioteki byli:

Spotkanie autorskie.
Spotkanie autorskie z dziećmi.
Zdjęcie grupowe podczas spotkania autorskiego.
Zdjęcie przedstawia Katarzynę Bosacką podczas spotkania autorskiego.
Strefa Dziecka podczas Jarocin Festiwal.
Zdjęcie przedstawia trzy osoby podczas Jarocin Festiwal.
Zdjęcie przedstawia kobietę z irokezem.
Zdjęcie przedstawia osobę czytającą książkę dzieciom.
Stanowisko, gdzie sprzedają rzeczy podczas Jarocin Festiwal.

Jarocin Festiwal 

W 2023 roku Biblioteka tradycyjnie była obecna na Jarocin Festiwal. Odpowiadała za Strefę Dziecka i wydarzenia okołofestiwalowe. Bibliotekarki zorganizowały Czytelnię Festiwalową, w której można było poczytać gazety, książki lub zwyczajnie posiedzieć, porozmawiać, odpocząć. Prowadzona była także sprzedaż książek, koszulek oraz gadżetów festiwalowych, które cieszyły się dużym powodzeniem. 

W Strefie Dziecka, która była organizowana we współpracy z Instytutem Książki, promowano w sposób szczególny projekt Instytutu „Mała Książka, Wielki Człowiek”. Gośćmi specjalnymi byli Monika Kikiewicz z autorskimi warsztatami dla małych dzieci i rodziców wokół Kici Koci oraz Mateusz Świstak, który prowadził warsztaty czytelnicze i rozmowy w ramach „Rockowych czytań”. W 2023 roku dzieciom czytali: WRONA czyli Weronika Jasiówka - zeszłoroczna laureatka konkursu Jarocińskich Rytmów Młodych (zajęła II miejsce); wokalista, gitarzysta i współzałożyciel zespołu MOSKWA - Paweł „Guma” Gumola; zespół BAIKA czyli z Katarzyna Sondej i Piotr Banach; MIKSRER czyli Mikołaj Mądrzyk, który freestyle'ował z dziećmi oraz Wiktor Daraszkiewicz, gitarzysta z zespołu PROLETARYAT, który czytał opowiadanie skarpetkowe Justyny Bednarek.

W ciągu dwóch dni festiwalu prowadzono gry i zabawy oraz zajęcia plastyczne dla najmłodszych uczestników. Dzieci skorzystać mogły z oferty pełnego zagadek i łamigłówek autobusu, dla aktywnych, lubiących ruch przygotowano tor przeszkód. Miłośnicy zajęć plastycznych w pierwszym dniu festiwalu, pod hasłem „Krasnal w krzywej czapce”, malowali szablonowe-krasnoludkowe wzory na koszulkach, tworzyli z bibuły czapki krasnala, wypełniali woreczki lawendą oraz skręcali balonowe zwierzęta, kwiaty i miecze. W drugim dniu królowało „Abecadło”, a zatem dzieci odciskały kolorowe literkowe pieczątki na kamizelkach „Strażnika abecadła”, tworzyły bransoletki z koralików i zawieszki na szyję z literką imienia oraz obrazek z ukrytą literką i latarką. Wszyscy korzystający z oferty biblioteki otrzymali nagrody sponsorowane przez Instytut Książki.

Po raz szósty zostały zorganizowane spotkania Żywych Książek. Ideą Żywej Biblioteki jest przełamywanie stereotypów, uprzedzeń poprzez rozmowę z drugim człowiekiem. Każdy, kto ma ochotę porozmawiać z Książkami może wypożyczyć je na półgodzinną rozmowę, podczas której można zadać Książce pytania nt. stereotypów i uprzedzeń, z jakimi się ona spotyka. Po raz kolejny okazało się, że porozumienie i „bycie ponad” jest możliwe! Wystarczy tylko chcieć i widzieć człowieka w drugim człowieku. Do dyspozycji czytelników było 17 tytułów (16 książek), a wśród nich m.in.: trzeźwiejącego alkoholika, osobę współuzależnioną, byłego więźnia, osobę chorującą na łuszczycę, geja, osobę transpłciową, wegankę, freeganina i wielu innych. Najczęściej wypożyczaną Książką był w 2023 roku freeganin.

Narodowe Czytanie

W pierwszą sobotę września odbyła się 12. edycja Narodowego Czytania. W 2023 roku czytano w całej Polsce „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Nasza biblioteka zaproponowała udział w głośnym czytaniu wybranych fragmentów powieści przez pracownice biblioteki Hannę Janiec. Odbył się również koncert muzyki z epoki w wykonaniu Arkadiusza Hylewskiego z Filharmonii Kaliskiej i Tomasza Ratajczaka z Jarocina. 

Zdjęcie plakatu i zakładek do książek promujących Narodowe Czytanie.
Plakat promujący Narodowe czytanie.
Zdjęcie przedstawia osobę czytającą książkę, podczas narodowego czytania.

Projekty Norweskie


W 2023 r. Biblioteka realizuje 3 projekty ze środków norweskich w ramach gminnego projektu „Jarocin – Miastem Jutra” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach programu „Rozwój lokalny”. Są to projekty: 

Centrum wsparcia dla organizacji pozarządowych - to projekt adresowany dla organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy Jarocin, dla ich liderów i członków wspierający ich kompetencje personalne oraz związane z pracą w grupie, a także rozwijający umiejętności i wiedzę w zakresie obszarów związanych z działalnością NGOsów, prowadzeniem dokumentacji, pozyskiwaniem środków na działalność. W roku 2023 odbyło się 37 dyżurów doradczych, 9 szkoleń tematycznych m.in. z zakresu zarządzania projektami, prawa zamówień publicznych, promocją w środowisku lokalnym, foundraisingiem, profilaktyką wypalenia zawodowego liderów, 1 festyn stowarzyszeń (zakończony koncertem piosenek z filmowych adaptacji Disney’a).

Nowa ścieżka festiwalu w 2023 roku zaprezentowano raport przygotowany przez Piotra Firycha, Michała Mękarskiego i Sławomira Malewskiego. Rekomendacje będą podstawą do strategii rozwoju jarocińskiego festiwalu.

Streetworking po godzinach w ramach zadania odbywały się cykliczne spotkania z uczestnikami projektu. Spotkania warsztatowe oraz organizacyjne dotyczące planowanych wydarzeń. Na podsumowanie projektu odbył się koncert Grubsona połączony finałem konkursu dla młodzieży Śpiewaj i Walcz.  

Całość zakończyła konferencja podsumowująca projekty norweskie. Zaprezentowano na niej podsumowanie trzech projektów w postaci filmu. Odbyły się też dwa wykłady couchingowe Agaty Wittchen-Barełkowskiej (na temat roli lidera w społeczności lokalnej) oraz Katarzyny Bryczykowskiej (na temat blasków i cieni prowadzenia organizacji pozarządowej). 

Po uroczystości przy poczęstunku uczestnikom projektu CENTRUM WSPARCIA PROJEKTOWEGO wręczono pamiątkowe gadżety zaopatrzone w logo projektu (kubki, torby i pendrive’y) a także pamiątkowy folder opisujący poszczególne organizacje biorące udział w projekcie, sam projekt i jego cele.  

Całość zakończył koncert muzyki filmowej.

Zdjęcie przedstawia młodych ludzi biorących udział w konferencji "Z młodzieżą o młodzieży"
Zdjęcie przedstawia osoby biorące udział w spotkaniu.
Zdjęcie dziecka malującego graffiti
Plakat promujący konferencję "Z młodzieżą o młodzieży".
Zdjęcie tłumu podczas koncertu.
Zdjęcie przedstawia dzieci sadzające kwiaty.

Kwiatoteka


W roku 2023 kontynuowano akcję “Kwiatoteka”, która trwała od kwietnia do końca sierpnia i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Akcja wymiany roślin między użytkownikami biblioteki wzbogacona została m.in. o spotkania o tematyce ogrodniczej z Kingą Latecką (wydanie wiosenne i jesienne), działania uatrakcyjniające otwarcie rynku i festyn charytatywny Ogrodu Marzeń oraz zajęcia dla dzieci w bibliotece.

Wybrane działania Biblioteki w 2023 r.:   

We wszystkich filiach przeprowadzane są zajęcia biblioteczne, szkolenia użytkowników, zajęcia edukacyjne, warsztaty, głośne czytania połączone z zabawami, konkursy i wydarzenia promujące czytelnictwo. Łącznie przeprowadzono 536 zajęć, z czego 444 w pomieszczeniach biblioteki i 92 poza biblioteką (festyny, kiermasze, imprezy towarzyszące wydarzeniom gminnym itp.). 


Wszystkie filie biblioteczne przeprowadzają zajęcia z edukacji i przysposobienia bibliotecznego oraz lekcje tematyczne na wybrane przez nauczycieli tematy spójne z realizacją podstawy programowej 

w szkołach. Realizowane są także zajęcia na temat regionu. Są to lekcje biblioteczne, quizy, zajęcia wyjazdowe np. przy młynie nad Lutynią lub spacery na miejskiej Starówce z książką Joanny Jodełki „Spacer po Jarocinie – terenowa gra dla dzieci”.


Kluby w Bibliotece

W filii nr 1 „Kamienica Kultury” działają dwa kluby: Dyskusyjny Kluby Książki - w roku 2023 poszerzył swoje grono o dwie nowe osoby. Na stałe skupia on 11 osób. W ramach klubu organizowane są wyjścia do kina, koncerty, spektakle i na spotkania autorskie. Raz w miesiącu spotyka się również Klub e-Seniora. Nowe technologie w bardziej zaawansowanym i kameralnym stopniu poznaje 6 osób. W Filii w Golinie i Wilkowyi działają kluby składające się z czytelniczek – spotykają się raz w miesiącu. W Witaszycach działa Klub Dyskusyjny. Warsztaty rękodzielnicze cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem. W 2023 roku nasi mieszkańcy szyli świąteczne dekoracje, dekorowali torby, rogale, pierniki, tworzyli korale z filcu, świece zapachowe, gotowali czy pletli makramy.

Biblioteczny Rajd Rowerowy

Po raz trzynasty odbył się biblioteczny rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz. Rowerem do gwiazd. Trasa obejmowała miejscowości Jarocin - Potarzyca. Przy bibliotece publicznej w Górze zabawy ruchowe i plastyczne przygotowało ZHP (w ramach świętowania 110 rocznicy pierwszej zbiórki). Finał odbył się w Planetarium w Potarzycy w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Biblioteka podczas organizacji wydarzenia współpracowała z Niepubliczną Szkołą Podstawową w Potarzycy i Stowarzyszeniem RoweLove.

Tydzień Bibliotek 

Działania podczas tygodnia bibliotek w 2023 roku odbywały się pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”. We wszystkich filiach przeprowadzono zajęcia z wykorzystaniem książek podróżniczych, odbyły się też pasowania na nowych czytelników, spotkania z regionalistami.

Zdjęcie wycieczki rowerowej.
Zdjęcie seniorek podczas tygodnia Bibliotek.

Zajęcia na temat regionu

Wiedza o regionie – to jedno z głównych zadań biblioteki. W Kamienicy Kultury cyklicznie odbywają się zajęcia na temat historii, zabytków, tradycji Ziemi Jarocińskiej. Dla dzieci młodszych są to spotkania z „Myszką Ratuszanką”, dla starszych spacery z książką Joanny Jodełki „Jarocin – gra spacerowa”

W I kwartale 2023 roku w filii nr 1 odbyła się wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Była motywem przewodnim i okazją do zaproszenia uczniów szkół podstawowych i średnich na lekcje biblioteczne. W tym roku do promocji regionu przyczyniła się także realizacja projektu „Legendoczytacze na szlaku świętego Marcina”. Biblioteka współpracuje z Muzeum Regionalnym i organizacjami pozarządowymi, które w swoich celach statutowych maja również edukację regionalną.

W Bibliotece w Mieszkowie działa Izba Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W roku 2023 Izbę Pamięci zwiedziły dwie grupy. Pierwszą byli uczniowie klas II, III i IV ze szkoły w Prusach, którzy poznali kilka ciekawostek i faktów z powstania a także obejrzeli pamiątki zgromadzone w gablotach. Drugą grupę stanowili uczniowie ZSP nr 2 w Jarocinie. W czasie tego spotkania o Izbie opowiadał pan Wojciech Koterba. Biblioteka zorganizowała spotkanie dla sieci nauczycieli bibliotekarzy z powiatu jarocińskiego. Gościom zaprezentowano „Walizkę pradziadka Franka” oraz wykonane własnoręcznie karty do teatrzyku kamishibai.

Zdjęcie dzieci przy pomniku.
Zdjęcie dzieci korzystających z tabletów.
Zdjęcie dzieci podczas wycieczki na rynku w Jarocinie.

Współpraca Biblioteki ze środowiskiem lokalnym


Dni Patrona Miasta

Oprócz tradycyjnych corocznych obchodów w ramach Dni Patrona Miasta odbył się koncert z okazji XX-lecia twórczości jarocińskiego artysty Sigmy oraz koncert laureatów Jarocińskich Rytmów Młodych – Sad Smiles i zespołu Feel. Podobnie jak w roku ubiegłym odbyła się inscenizacja legend o św. Marcinie, połączona z warsztatami i częstowaniem rogalami. 

Dzień Dziecka

Gminny Dzień Dziecka został połączony z Piknikiem Stowarzyszeń w ramach norweskiego projektu Gminy Jarocin „Centrum Wsparcia Projektowego”. Organizacje pozarządowe przygotowały stoiska z aktywnościami dla dzieci. Na finał odbył się koncert przebojów z filmowych adaptacji bajek Disney’a. 

Ekoświętowanie

EKO świętowanie z ZGO, finał 5 edycji konkursu "Region czysty na 6!" - festyn ekologiczny ZGO-Nova Sp z o.o. w Jarocinie, w którym udział wzięła biblioteka. Z eko-materiałów przygotowano zajęcia plastyczne dla dzieci. W 2023 roku dwukrotnie świętowaliśmy z ZGO, po raz drugi w czasie Festynu z okazji 20-lecia Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. 

Jarmark Bożonarodzeniowy

Przez trzy dni od 8-10 grudnia 2023 roku w Kamienicy Kultury odbywały się świąteczne warsztaty dla dzieci, malowanie twarzy wspólnie z Jarocińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Dla wystawców pomieszczenia Kamienicy Kultury stanowiły zaplecze (toalety, gorące napoje).

Księgarnia na Paderewskiego

W 2023 bardziej regularnego charakteru nabrała współpraca z księgarenką na ulicy Paderewskiego w Jarocinie. Panie z księgarni we współpracy z Oddziałem dla Dzieci realizowały własny projekt promocji czytelnictwa, w tym spotkanie autorskie z Joanną Olech. Księgarnia wspierała nas organizacyjnie podczas wszystkich spotkań autorskich zapewniając ich uczestnikom kupno książek goszczących pisarzy i pisarek.

Honorowy Pobór Krwi

Kolejny rok w JOK Jarocin trwa pobór krwi. W każdy wtorek wszyscy krwiodawcy chcący wesprzeć placówki medyczne mają taką okazję w JOK Jarocin. Akcja jest organizowane we współpracy z jarocińskim oddziałem PCK.

Zdjęcie dzieci podczas warsztatów plastycznych.
Zdjęcie dzieci podczas warsztatów kulinarnych.
Zdjęcie osób podczas jarmarku Bożonarodzeniowego.

Współpraca Biblioteki ze środowiskiem lokalnym


Ponadto biblioteki były miejscem spotkań lokalnych organizacji, sołectw, spotkań informacyjnych dla mieszkańców, placówek edukacyjnych. Biblioteka Główna co sobotę udzielała wsparcia biegaczom w ramach ParkRun w miejskim parku. 

W Kamienicy Kultury odbyły się letnie koncerty, warsztaty, spotkania kół gospodyń i stowarzyszeń, warsztaty Hufca ZHP Jarocin, szkolenia pracowników Urzędu Miejskiego, Fundacji „Ogród Marzeń”,  we współpracy z parafiami Chrystusa Króla i św. Marcina odbyło się XIII JAROCIŃSKIE KOLĘDOWANIE. Muzeum Regionalne organizowało wystawy i spotkania z regionalistami. Zacieśniła się też współpraca z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Cerekwicy Nowej (warsztaty i wsparcie organizacyjne imprez bibliotecznych w Kamienicy). Kamienica Kultury jest też siedzibą stowarzyszenia „Hockey Rock Jarocin” oraz „Fundacji Ogrody dla zdrowia”. 

Biblioteki mieszczące się w szkołach (Filia nr 2, 3, Cielcza, Golina, Mieszków i Wilkowyja) uczestniczą aktywnie w ich życiu: współpracują w podejmowanych przez placówki akcjach i wydarzeniach, apelach, Dniu Nauczyciela oraz festynach szkolnych. 

W JOK Jarocin odbywały się koncerty m.in.:

We współpracy z harcerzami i szkołą muzyczną Yamaha zorganizowano Światowy Dzień Ziemi – festyn z okazji otwarcia Parku Szubianki.

Senior Plus współpracują ściśle z Fundacją 750-lecia Jarocina oraz Centrum Usług Społecznych w Jarocinie wpierając merytorycznie i organizacyjnie realizacje projektów adresowanych dla seniorów czy senioralnych klubów w Gminie Jarocin.

Zdjęcie kobiet przemawiających do mikrofonu podczas spotkania.
Zdjęcie dziewczyn występujących na scenie.

Grupy zabawowe


Biorą w nich udział dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkola wraz ze swoimi opiekunami. Celem grup zabawowych jest stworzenie dzieciom przestrzeni do wspólnej aktywności. Poprzez działania dzieci uczą się  podstawowych czynności takich jak: kolorowanie, naklejanie, wycinanie, zabawy w grupie, dzielenie się z innymi rówieśnikami. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem opiekuna, który dla dziecka stanowi oparcie i bezpieczeństwo. Kolejna edycja rozpoczęła się we wrześniu 2022 r., a zakończyła się w czerwcu 2023 r. W roku 2023 odbyło się 12 spotkań m.in.: Mikołajki, dekorowanie pierniczków i worków na prezenty czy zajęcia w plenerze na świeżym powietrzu. 

Zdjęcie bawiącego się dziecka.
Zdjęcie dzieci puszczających bańki mydlane.
Zdjęcie dziewczynki z książką i pluszanką.

Mała Książka - Wielki Człowiek


Czwarta edycja projektu Instytutu Książki, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Tegoroczna edycja realizowane była we wszystkich filiach bibliotecznych. Dzieci w wieku 0-3 lat otrzymywały specjalne karty. Każda wizyta w bibliotece i wypożyczenie książek były nagradzane specjalną naklejką. Zebranie 10 naklejek uprawniało do otrzymania książki oraz dyplomu. Promocja projektu odbyła się także podczas Jarocin Festiwal.

Działająca od 2020 r. w Kamienicy Kultury strefa młodzieży zaczyna być coraz bardziej rozpoznawalna w środowisku. W 2023 r. odwiedziło ją ponad 39.000 osób, z tego 1.940 tylko samą strefę młodzieży (856 osób w strefie skorzystało ze stanowisk komputerowych). Kamienica Kultury stała się również miejscem spotkań dla organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, które wykorzystują jej potencjał i lokalizację w centrum miasta. Do dyspozycji młodych ludzi są komputery, laptopy, telewizor z dostępem do Internetu i gry na Play Station. Często odwiedzana jest strefa relaksu, taras oraz ogród, gdzie można spotkać się z przyjaciółmi, poczytać książkę lub czasopisma.  

Zdjęcie Kamienicy Kultury.
Zdjęcie młodzieży na tle Kamienicy Kultury.
Zdjęcie osób podczas spotkania w Kamienicy Kultury.